Historie a současnost trati Choceň - Broumov
  Stavba trati   Historie v datech
  Stanice a dopravny   Provoz a historie
  Současnost a výhled   Výlety v okolí trati

Výlety v okolí trati

Opočno pod Orlickými horami

Město ležící v pohůří Orlických hor s renesančním zámkem, ve kterém je umístěna překrásná obrazárna a zbrojnice. Opočno je východiskem turistických cest do Orlických hor a nedaleké dobrušky.

Nové Město nad Metují

Další z měst ležících pod Orlickými horami. Díky krásnému náměstí a renesančnímu zámku se stalo městskou památkovou rezervací. Město je propojeno turistickými cestami s Náchodem, z nichž jedna vede okolo chaty "Peklo" a pod pevností Dobrošov ústí v okresním městě, druhá kopíruje romantické údolí řeky Metuje.

Petr 003.jpg(17 kb)

Orlické hory

Pohoří na Česko - Polské hranici porostlé smrkovými a listnatými stromy , nejvyšš vrch Velká Deštná měří 1115 metrů. Orlické hory jsou ideální m místem pro letní i zimní turistiku.

Václavice

Začátek naučné stezky týkající se Prusko - Rakouské války roku 1866. D ále pak odbočka k největší vodní nádrži ve Východních Čechách Rozkoši.

Náchod

Průmyslové okresní město, jehož dominantou je mohutný zámek s hodnotným mobiliářem. Na náměstí pod zámkem upoutá nová radnice a gotický kostel se dvěmi obedněnými věžemi.

Petr 007.jpg(21 kb)

Dobrošov

Jiráskova chata s rozhlednou a mohutný komplex opevnění z 30. let 20. století.

Petr 002.jpg(21 kb)

Hronov

Rodiště Aloise Jiráska. Připomínkou narození významného spisovatele je jeho rodný domek a každoroční přehlídka amaterských divadelních souborů, ketrá se konná v Jiráskově divadle.

Petr 014.jpg(21 kb)

Police nad Metují

Malebné městečko vzniklé z trhové vsi. Gotický kostel s unikátním portálem, pěkné náměstí s radnicí. Východisko značených turistických cest do Broumovských stěn, na Ostaš a do Hronova.

Petr 015.jpg(16 kb)

Ostaš

Stolová hora 700m vysoká. Přírodní rezervace s překrásným skalním městem.

Teplické a Adršpašské skály

Významná skalní města s bizardními útvary. Vznikla v křídové době působením eroze ve velké pískovcové tabuli. Oběmi skalními městy prochází mnoho značených cest vhodných pro rodinnou turistiku.

Petr 022.jpg(14 kb)

Meziměstí

Nejmladší město Náchodského okresu. Zajímavou historickou památkou je zámeček založený roku 1560 budova vlakového nádraží, ve které je umístěno mimo jiné i divadlo. Meziměstí je východiskem do Javořích hor.

Javoří hory

Pohoří na naší hranici s Polskem s nejvyšší horou Náchodského okresu - Ruprechtickém špičáku na němž je nově postavená rozhledna s výhledem na Krkonoše, Broumovsko a do sousedního Polska.

foto16.jpg(15 kb)

Broumov

Město středověkého původu s velkým klášterním celkem, úhledným náměstím na kterém je morový sloup. Městp je východiskem značených turistických cest do Broumovských stěn.

Petr 019.jpg(19 kb)

Petr 021.jpg(24 kb)

Petr 017.jpg(17 kb)

Broumovské stěny

Pás pískovcových skals vrcholky ležící ve výšce okolo 700 metrů s překrásnými výhledy na okolí. Turistickým magnetem je kaple na Hvězdě, Kovářova rokle, pískovcové hřiby a Laudonovy valy. Broumovské stěny se staly roku 1956 přírodní rezervací.

Petr 001.jpg(22 kb)


Stránky sestavili a připravili : Jan Váňa a Petr David

Své připomínky, doplňky, názory prosím pište na

Mail4.GIF chbr@seznam.cz

Poděkování :
Na stránkách jsou použity fotografie Národního technického muzea v Praze, materiály ze soukromých sbírek (Jiří Ressl, Petr David,...), informace z knihy Luboše Čermáka : Stopy - fakta - Svědectví z historie trati Choceň - Broumov v datech a obrazech díl 1. a 2.

Všem jmenovaným i nejmenovaným velice děkujeme !!!

Jan Váňa a Petr David